گران‌ترین چای دنیا؛ 30 برابر گرانتر از طلا + عکس


وقتی صحبت از گران‌ترین‌ها باشد طلا نیز می‌تواند مختصر عرض اندامی داشته باشد اما دراین مقاله شما را با گیاهی آشنا می‌کنیم که از طلا هم گران‌تر است.

هر کیلو از گران‌ترین چای موجود درجهان بهاندازه ۳۰ کیلو طلا قیمت دارد.

بهگزارش آلامتو بهنقل از مجله مهر: ۱۰ هزار دلار (با درنظر گرفتن دلاری ۳۵۰۰ تومان، می‌شود ۳۵ میلیون تومان) برای یک جع بهکوچک چای بسیار بسیار گران بهنظر می‌رسد! اما با این‌که باور کردنش سخت است، نوعی چای وجود دارد که با این قیمت خرید و فروش هم می‌شود! چای «دا هُنگ پائو» نادرترین نوع چای درجهان است و ثروتمندانی که بهچای و چای خوردن علاقه زیادی دارند، حاضر هستند برای داشتن و خوردن این نوع چای مبالغ بالا یی بپردازند. قیمتی که ۳۰ برابر از طلا گران‌تر است.

اینکه چه چیزی «دا هُنگ پائو» را این مقدار ارزشمند کرده، این است که درختچه‌هایی که این نوع چای را دارند، بسیار نا درهستند و البته همان‌ها هم دیر بهدیر برگ می‌دهند و شرایط نگهداری خاصی دارند. نسل قدیمی چای‌سازان چینی مراسمی برای چای «دا هُنگ پائو» داشتند و درآن هر روز صبح دربهار بهکوه می‌رفتند و بهعبادت خدای چای می‌پرداختند تا محصول بیشتر و بهتری بهدست بیاورند. ب

ر اساس برخی گزارش‌ها آن‌ها از شیر بز برای شستن برگ‌های چای استفاده می‌کنند و بعد برگ‌ها را می‌پزند و سپس آن‌ها را برای خشک شدن و طعم گرفتن می‌گذارند، عملی که بیشتر از ۸۰ سال بهطول می‌انجامد.

افسانه‌ها می‌گویند که این چای اگر اصل باشد، تاثیرات خارق العاده‌ پزشکی هم دارد و گفته می شود که وقتی ما دریکی از امپراطورهای سلسله مینگ بیمار بوده او را تنها با چای مخصوصش درمان کرده‌اند؛ بعد از این اتفاق بوده که امپراطور دستور داده از این چای پرورش دهند و چون او همیشه شنل قرمز بلندی بر تن می‌کرده است، نام این چای هم «دا هُنگ پائو» بهمعنی«شنل بزرگ قرمز» شده است.

همچنین بخوانید: بهترین چای کدام است

امروزه تنها ۶ بوته از این چای درکوه‌های وویی وجود دارد که خیلی‌ها باور دارند از انشعابات همان بوته‌های اولیه امپراطور قرمزپوش است. برای هر برگ «دا هُنگ پائو» درواقع آن‌ها را از درخت ما درجدا می‌کنند. درختانی تیره، درهم و بهنظر ناتمام که دسترسی بهآن‌ها خیلی کار ساده‌ای نیست. برگ‌های «دا هُنگ پائو» بسیار منحصر بهفرد هستند و تنها کارگزاران متخصصی هستند که خریداران ثروتمند چینی را بهتولید کنندگان اصلی وصل می‌کنند.

گرانترین چای دنیا

این چای درخارج از چین هم علاقه مندان زیادی دارد و البته برای بهدست آوردن آن هم تلاش‌های زیادی کرده اند. درسال ۱۸۴۹ یک گیاه‌شناس بریتانیایی درسفری بهچین بهشکلی مخفیانه چند دانه از این گیاه را بهدست می‌آورد و بههند می‌رود تا آن‌ها را پرورش دهد، کاری که با شکست روبرو می‌شود و پس از آن و طی تحقیقات دریافته‌اند که «دا هُنگ پائو» تنها درچین عمل می‌آید.

اما خبر بدی که وجود دارد این است که بوته‌های ۳۵۰ ساله این گیاه دیگر خیلی برگ نمی‌دهد و آخرین برداشت آن‌ها بهسال ۲۰۰۵ برمی‌گردد و بههمین دلیل روزهای ابتدایی ماه می که زمان برداشت برگ‌ها بوده است، تنها مراسم نمادین برداشت چای را برگزار کرده‌اند و درآن با لباس‌های سنتی قرمز روی فرش قرمز حاضر شده‌اند، اما خبری از برگ‌های چای نبوده است.

درحال حاضر تنها درباشگاه امپراطوری چین درمرکز لندن با مبلغ ۲۵۰ دلار (۸۷۵ هزار تومان) می‌توان بهاندازه چهار لیوان از این چای را خورد، اگر دوست دارید از این آخرین برگ‌های چای سلطنتی رو بهانقراض بخورید، باید سری بهلندن بزنید و کمی بیشتر از حد معمول برای چای خرج کنید.


مطالب سایت را سریع دنبال کنید


سلبریتی ها و افراد مشهورخانواده و سبک زندگی سالمتکنولوژی و فناوری و هوا فضامد و زیبایی و آرایش و جذابیتآشپزی و دسر و سالد و نوشیدنیفال و کارکاتور و طنز و سرگرمیسلامت فردی و بهداشت عمومیچند رسانه ای

منبع : alamto.com

پست های مرتبط

Leave a Comment