مضرات تکنولوژی در زندگی – عوارض و معایب تکنولوژی


برای بسیاری از ما که کاملاً درعصر دیجیتال غوطه ور شده ایم ، تصور دنیایی بدون اینترنت ، فضای ذخیره سازی ابری و تلفن های هوشمند بسیار دشوار است. این فناوری چنان با جامعه و زندگی روزمره ما عجین شده که بهسختی می توان بهیاد آورد که جهان قبل از آن چگونه بوده است.

بهگزارش آلامتو بهنقل از بیزینس اینسایدر؛ کارشناسان دریافته اند که درکنار تاثیرات مثبت اینترنت و فناوری بر زندگی ما و راحت تر کردن زندگی، اما یک بعد منفی هم دارد، این تکنولوژی می تواند اعتیاد آور باشد و روی مهارت های ارتباطی ما تاثیر منفی بگذارد. زمانی که صرف خیره شدن بهنمایشگرهای موبایل، تبلت و لپ تاپ می کنیم، می تواند عواقبی مانند بی خوابی، خستگی چشم و افزایش اضطراب و استرس داشته باشد.

آیا می توانید بدون کمک هر نوع فناوری ، کارهای روزمره خود را انجام دهید؟ چه استفاده ای از تکنولوژی و اینترنت دارید؟ آیا فقط برایتان جن بهسرگرمی دارد؟

دراین مطلب به۹ روشی که تکنولوژی بهزندگی بشریت آسیب زده، اشاره می کنیم. لطفا تا پایان ما را همراهی کنید.


  1. استفاده از دستگاه‌های همراه و کامپیوتر برای وضعیت بدنی انسان مضر است.

خمیدگی سر و گردن هنگام استفاده از گوشی های موبایل و یا خمیدگی هنگام استفاده از کامپیوتر چیزهایی است که هر روز و هر روز آن را تجر بهمی کنیم و این واقعا بهوضعیت بدنی ما آسیب می زند.

طبق مطالعات نیویورک تایمز، این وضعیت نه تنها می ‌تواند بهناراحتی های مربوط بهکمر، سر و گردن منجر شود بلکه می تواند با مسائل روحی همچون عزت ‌نفس پایین، کاهش بهره‌ وری و تمایل فزاینده برای بهیاد آوردن چیزهای منفی نیز همراه شود.

امی کودی ، استاد دانشکده بیزینس هاروارد ، درستونی نوشت:”وضعیت بدنی شما وضعیت روانی تان را پیچیده تر می کند  و می تواند کلید خلق و خوی شادتر و اعتماد بهنفس بیشتر باشد.”


  1. استفاده بسیار زیاد از لوازم تکنولوژی می تواند بینایی را کاهش دهد

استفاده بیش از حد از دستگاه های دیجیتال می تواند منجر بهمشکلات بینایی شود.

طبق گفته کلینیک مایو ، استفاده زیاد از دستگاه های هوشمند می تواند بینایی چشم شما را کاهش دهد و منجر بهعلائمی مانند سردرد، مشکل درتمرکز، و درنهایت سبب خشکی ، خارش ، سوزش ، درد یا خستگی چشم شود. استفاده بیش از حد نیز می تواند باعث تاری دید یا دوبینی و افزایش حساسیت بهنور شود.

طبق گفته کلینیک مایو ، “انجمن نوری آمریکا این مشکل را سندرم بینایی کامپیوتری یا فشار دیجیتال چشم نامیده است و افرادی که هر روز دو یا چند ساعت متوالی بهصفحه نمایش می نگرند ، بیشترین خطر ابتلا بهاین بیماری را دارند.”


  1. بی خوابی می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی دستگاه های دیجیتال باشد

استفاده بیش از حد از دستگاه های دیجیتال قبل از خواب می تواند منجر بهبی خوابی شود.

بهگفته بنیاد ملی خواب ، بهدلیل طول ‌موج کوتاه، نور آبی مصنوعی که دستگاه‌ های دیجیتال منتشر می ‌کنند، ساعت داخلی و ریتم شبانه‌ روزی بدن را بهتاخیر می ‌اندازد و از انتشار هورمون ملاتونین، یا هورمون خواب جلوگیری می ‌کند.

طبق گفته این بنیاد ، “هرچه فرد درطول شب از وسایل الکترونیکی بیشتری استفاده کند ، خوابیدن برایش سخت تر خواهد شد.”

“علاوه بر افزایش هوشیاری درمواقعی که باید بخوابید ، که بهنو بهخود خواب شما را بهتاخیر می اندازد ، استفاده از این ابزارها میزان خواب REM ( مرحله حرکت سریع چشم درطول خواب) را کاهش می‌ دهد و هوشیاری صبح روز بعد را بهخطر می ‌اندازد. درطول زمان، این تاثیرات می ‌توانند بهکمبود شدید و مزمن خواب منجر شوند.”


  1. تکنولوژی اعتیاد آور است

استفاده ازو ابزار تکنولوژی اعتیادآور است، و جدا کردن آن ها از خود روز بهروز سخت تر می شود.

Doreen Dodgen-Magee روانشناس، دراین مورد نوشته: “ درحقیقت ، بزرگسالان آمریکایی روزانه بیش از ۱۱ ساعت از وقتشان را دردنیای دیجیتال می گذراند ، وی تصریح کرد: اعتیاد بهفناوری باید بهعنوان یک اعتیاد قابل تشخیص طبقه بندی شود.”

همچنین بخوانید: اعتیاد بهتکنولوژی

  1. فناوری انسان را بهسمت سبک زندگی بی تحرک سوق می دهد

زمانی که ما ساعت های طولانی بدون وقفه از لپتاپ، کامپیوتر و یا موبایل استفاده می ‌کنیم، این ساعت های طولانی نشستن دریک جا، کم کم ما را بهسمت یک زندگی بدون تحرک می کشاند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سبک زندگی بی ‌تحرک منجر بهافزایش خطر بیماری‌های زیادی از جمله دیابت، بیماری ‌های قلبی و عروقی، سرطان روده و چاقی می‌ شود.

این سازمان خاطرنشان کرد: “۶۰ تا ۸۵ درصد مردم جهان چه درکشورهای توسعه ‌یافته و چه درحال توسعه، شیوه زندگی بدون تحرکی دارند که آن را بهیکی از جدی ‌ترین مشکلات سلامت عمومی زمان ما تبدیل کرده ‌است.”


  1. رسانه‌ های اجتماعی می ‌توانند برای سلامت روان بد باشند

این تنها سلامت جسمی نیست که از اثرات تکنولوژی رنج می برد، سلامت روانی ما نیز تحت تاثیر این تکنولوژی آسیب می بیند.

طبق یک نظرسنجی ملی توسط مرکز تحقیقات رسانه ، فناوری و بهداشت دانشگاه پیتسبورگ ، بزرگسالان جوان که از هفت تا ۱۱ شبکه اجتماعی استفاده می کنند ، نسبت بهافرادی که از دو شبکه اجتماعی استفاده می کنند ، بیش از سه برابر درمعرض خطر ابتلا بهافسردگی و اضطراب قرار دارند.

Brian A. Primack مدیر مرکز تحقیقات معتقد است: “این ارتباط بهاندازه کافی قوی است که پزشکان می توانند از بیماران مبتلا بهافسردگی و اضطراب درمورد استفاده چندگانه از شبکه های اجتماعی سؤال کنند و بهآنها مشاوره دهند که این استفاده ممکن است با علائم آنها مرتبط باشد.”


  1. روابط می‌ تواند با استفاده زیاد از تکنولوژی آسیب ببیند

تکنولوژی می‌تواند یک تاثیر منفی بر روابط داشته باشد، بهخصوص زمانی که بر چگونگی ارتباط ما تاثیر می‌ گذارد.

دکتر Alex Lickerman درمقاله ای برای روانشناسی امروز نوشت: “یکی از موضوعات اصلی این است که هنگام برقراری ارتباط از طریق پیامک یا ایمیل ، سوء تفاهم ها بسیار بیشتر اتفاق می افتد.

او می گوید: “مراقب ارتباطات غیركلامی باشید، دراین ارتباطات طرف مقابل لحن صحبت شما را نمی داند و بههمین خاطر ممکن است برداشت غلطی از  پیام شما داشته باشد. بنابراین مراقب هر پیامی که ارسال می کنید باشید.”


  1. جوانان توانایی تعامل چهره بهچهره را از دست می دهند

یک مهارت اجتماعی دیگر که تکنولوژی بهتضعیف آن کمک می ‌کند، توانایی جوانان برای تعبیر زبان بدنی و نکات ظریف دربرخورد چهره بهچهره است. این امر بهاین دلیل است که بسیاری از ارتباطات آنها بهصورت آنلاین انجام می شود.

Mark Bauerlein ، استاد انگلیسی دردانشگاه اموری آمریکا دراین مورد گفته : “ما درفرهنگی زندگی می کنیم که جوانانمان مجهز بهتمام ابزار تکنولوژی هستند و این تکنولوژی تا حد امکان از تعامل چهره بهچهره پیشگیری می کند. ببینید که چگونه عصر دیجیتال جوان های آمریکایی را نادیده می گیرد و آینده ما را بهخطر می اندازد.”


  1. دسترسی سریع بهاطلاعات باعث می شود خودکفایی کمتری داشته باشیم

این روزها، ما از طریق اینترنت جهانی از اطلاعات را دراختیار داریم. اگرچه این مفید است ، اما اشکالاتی هم دارد.

Beth Haggerty ، کارآفرینی است که دراین زمینه می ‌گوید : “ درحال حاضر می بینم که استفاده زیاد افراد از گوگل ” تفکر خلاقانه خالص ” را محدود می‌ سازد، چرا که ما درحال توسعه عادت بهگوگل برای یافتن پاسخ سریع هستیم.”

بهعنوان مثال هنگامی که برای پاسخ سوال ” جورج هریسون درچه تاریخی بهدنیا آمد؟ ” جستجو می‌ کنیم، این کار باعث می شود که ما هیچ زحمتی بهمغزمان برای یافتن پاسخ ندهیم و همیشه همه چیز را حاضر و آماده بخواهیم.


سخن پایانی…

فواید دنیای تکنولوژی و اینترنت بر هیچکس پوشیده نیست، اما این فواید زمانی مفید است که آسیبی بهجسم و روح ما وارد نکند. نگاهی بهمواردی که درقسمت بالا گفتیم بیندازید و ببینید استفاده بیش از حد از تکنولوژی چگونه روز بهروز ما را درمعرض آسیب های بیشتر قرار می دهد. شاید وقت آن رسیده باشد که کمی استفاده مان از این ابزار فناوری را محدود کنیم.


مطالب سایت را سریع دنبال کنید


سلبریتی ها و افراد مشهورخانواده و سبک زندگی سالمتکنولوژی و فناوری و هوا فضامد و زیبایی و آرایش و جذابیتآشپزی و دسر و سالد و نوشیدنیفال و کارکاتور و طنز و سرگرمیسلامت فردی و بهداشت عمومیچند رسانه ای

منبع : alamto.com

پست های مرتبط

Leave a Comment