فواید گوش دادن به موسیقی برای بدن


شنیدن یک موسیقی زیبا بهراحتی میتواند احساسات شما را تحریک کند و خلق و خوی شما را بهتر کند.

اگر یکی از آن دست افرادی هستید که دوست دارید بهموسیقی گوش دهید، باید بدانید که این کار برایتان مزایای زیادی دارد.

چارلز داروین دریکی از متون خود اظهار داشت که: اگر می توانستم یک بار دیگر زندگی کنم، حتما خودم را ملزم می کردم تا بعضی از شعرها را بخوانم و حداقل یک بار درهر هفته بهبعضی موزیک ها گوش کنم.

آلبرت اینشتین نیز بیان نمود که: اگر من یک فیزیکدان نبودم، احتمالا یک موسیقیدان می شدم.

جیمی هنریکس نیز موسیقی را دین خود نامید.

من همیشه با افرادی معاشرت داشته ام که می توانند بخوانند و گیتار بزنند. بهعنوان یک دختر جوان، من همواره بهطور مخفیانه دراتاق خوابم بهموسیقی ها و ترانه های خوانندگان روز گوش فرا می دادم و درست همانند بسیاری از نوجوانان سرکش، هر وقت که مجبور بودم کاری انجام دهم، بهموسیقی راک اند رول گوش می دادم و پس از گوش دادن بهاین موسیقی ها همیشه احساس عالی ای داشتم و حالا می فهمم چرا؟!

تحقیقات اخیر نشان داده اند که گوش دادن بهموسیقی باعث بهبود سلامت ذهنی ما می شود و سلامت جسمی ما را بهطرق شگفت انگیز و حیرت آوری ارتقا می دهد. اگر ما یک نت یا دو نت موسیقی را فرا بگیریم، این آموزش می تواند بهافزایش هوش ما کمک کند و از ابتلا بهآلزایمر درسنین بالا جلوگیری نماید.

لذا من دراین مقاله قصد دارم تا ۱۵ مزیت علمی اثبات شده موسیقی را با شما درمیان بگذارم.

همچنین بخوانید: چرا از موسیقی لذت می بریم؟

 1. موسیقی شما را شادتر خواهد کرد.

من آواز نمی خوانم چون خوشحال هستم بلکه خوشحال هستم چون آواز می خوانم. ویلیام جیمز

تحقیقات اخیر نشان داده اند هنگامی که شما بهموسیقی مورد علاقه خود گوش می دهید، مغزتان دوپامین بیشتری را آزاد می کند و دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی است، احساس خوبی را درشما بهوجود خواهد آورد.

والوری سلیم پور که یکی از دانشمندان عصب شناس دانشگاه مک گیل است، بههشت دوست دار موسیقی یک ماده رادیو اکتیو تزریق کرد که بعد از گوش دادن بهموسیقی مورد علاقه شان بهگیرنده های دوپامین متصل می شد. اسکن PET نشان داد که مقدار زیاد دوپامین آزاد شده از لحاظ بیولوژیکی موجب شد تا شرکت کنندگان احساساتی مانند شادی، هیجان و خوشحالی را از خود بروز دهند.

بنابراین دفعه بعدی که بهتقویت احساسات خود نیاز داشتید، می توانید بهمدت ۱۵ دقیقه، بهآهنگ های مورد علاقه خود گوش فرا دهید. این همان چیزی است که برای بالا بردن سطح احساسات طبیعیتان بهآن نیاز دارید.


 1. موسیقی باعث افزایش کارایی شما درهنگام کار کردن می شود.

اگر مردم بخواهند چیزی از موزیک های من یاد بگیرند آن چیز این است که زمانی که شما برای انجام کاری تلاش می کنید و بهعقب باز نمی گردید هر چیزی امکان پذیر خواهد بود. امینم

مارسلو بیگیلیسی و همکارانش دریافتند که دونده هایی که بهموسیقی انگیزشی سریع یا آهنگ های تند گوش می دهند، اولین ۸۰۰ متر را سریع تر از دونده هایی که بهموسیقی آرام گوش می دادند و یا بهموسیقی گوش نمی دادند دویدند.

بنابراین اگر می خواهید کاری را انجام دهید، بهآهنگ هایی گوش دهید که می توانند الهام بخش شما باشند.


 1. موسیقی می تواند باعث کاهش استرس و بهبود سلامت روانی شما شود.

من فکر می کنم موسیقی درخود یک عنصر شفابخش دارد. درواقع می توان آن را زبان بشریت دانست. این احساس، احساسی است که همه ما آن را لمس نموده ایم. مهم نیست که چه فرهنگی داشته باشیم. بیلی جوئل

گوش دادن بهموزیکی که از آن لذت ببرید سطح هورمون استرس کورتیزول را دربدن شما پایین می آورد و این امر می تواند بر استرس مزمن شما نیز تاثیر بگذارد.

این یکی از ویژگی های مهم موسیقی است؛ چرا که استرس مسئولیت ابتلا به۶۰ درصد از انواع بیماری ها و ناخوش احوالی های ما را بر عهده دارد. یکی از مطالعه های انجام شده دراین خصوص نشان داد که اگر افراد از انواع سازها و ضرب ها استفاده کرده و درتولید یک قطعه موسیقی شرکت کنند، تاثیر آن بر سیستم ایمنی آنها بسیار بیشتر از گوش دادن صرف بهموسیقی خواهد بود.

بنابراین برای حفظ آرامش خود دریک روز استرس زا، بهتر است رادیو را روشن کنید بهآهنگ های مورد علاقتان گوش فرا دهید. مطمئن باشید که آواز خواندن همراه با رقص و پایکوبی درهنگام پخش آهنگ باعث کسب حداکثر بهره وری و کارایی خواهد شد.

همچنین بخوانید: تاثیر موسیقی بر ورزش

 1. موسیقی بهشما کمک می کند تا بهتر بهخواب بروید.

موسیقی گرد و غبار را از زندگی روزمره ما پاک می کند. برهولد آورباخ

بیش از ۳۰ درصد از آمریکایی ها از بی خوابی رنج می برند. یکی از مطالعات انجام شده دراین خصوص نشان داد که دانش آموزانی که قبل از رفتن بهرخت خواب بهمدت ۴۵ دقیقه بهموسیقی آرامش بخش کلاسیک گوش می دادند، بهطور قابل توجهی بهتر از دانشجویانی که بهیک کتاب صوتی گوش می دادند یا هیچ کاری انجام نمی دادند بهخواب می رفتند.

بنابراین اگر مشکل خواب دارید، سعی کنید اندکی قبل از خواب بهموسیقی های باخ یا موتزارت گوش فرا دهید تا بتوانید خواب راحت تری داشته باشید.


 1. موسیقی باعث کاهش افسردگی می شود.

موسیقی پناهگاه من بود. من می توانم بهفضای بین نت ها سفر کنم و بهتنهایی ام باز گردم. مایا انجلو

بیش از ۳۵۰ میلیون نفر درجهان از افسردگی رنج می برند. ۹۰ درصد از آنها علاوه بر افسردگی، بی خوابی را هم تجر بهمی کنند.

تحقیقات انجام شده درزمینه خواب نشان داده که علائم افسردگی درگروهی که قبل از خواب بهموسیقی کلاسیک گوش می دهند، بهطور قابل توجهی کاهش می یابد اما دردو گروه دیگر این امر مشاهده نشد.

مطالعه دیگری که دراین زمینه درآلمان انجام شد نیز نشان داد که موسیقی بر حسب نوع موسیقی ای که بهآن گوش می دهید می تواند برای بیماران مبتلا بهعلائم افسردگی مفید باشد. صداهای دلنشین و موسیقی کلاسیک، می تواند روحیه مردم را بالا برده، اما تکنو و متال های سنگین مردم را بیشتر افسرده خواهد کرد.

بنابراین دفعه بعدی که بهتقویت احساسات خود نیاز داشتید، می توانید بهمدت ۱۵ دقیقه، بهآهنگ های مورد علاقه خود گوش فرا دهید. این همه چیزی است که برای بالا بردن سطح احساسات طبیعیتان بهآن نیاز دارید.


مزیت گوش دادن بهموسیقی

 1. موسیقی بهشما کمک می کند تا کمتر غذا بخورید.

یک نوع ارتباط دوستانه بین موسیقی و غذا خوردن وجود دارد. توماس هاردی

تحقیقات انجام شده دراین خصوص دردانشگاه گرجستان نشان داد که استفاده از نور ملایم و موسیقی درهنگام غذا خوردن بهمردم کمک می کند تا کالری کمتری مصرف کنند و بیشتر از وعده های غذایی خود لذت ببرند.

بنابراین اگر شما بهدنبال راهی برای کاهش اشتهای خود هستید، دفعه بعدی که غذا می خورید، از چراغ های کم نور استفاده کنید و بهموسیقی ملایم گوش فرا دهید تا کمتر غذا بخورید.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب ساز موسیقی

 1. موسیقی خلق و خوی شما را درهنگام رانندگی بهبود می بخشد.

چیزی که من دوست دارم این است که درخودروی خودم بنشینم و بهموسیقی ملایم درزیر باران گوش فرا دهم. ترانه های بسیار زیادی وجود دارد که می توان آنها را درزیر باران خواند. آلیسون کراوس

یکی از مطالعاتی که دراین خصوص درهلند انجام شد نشان داد که گوش دادن بهموسیقی می تواند تاثیر مثبتی بر روی خلق و خوی شما داشته باشد و این امر می تواند سبب شود که درهنگام گوش دادن بهموسیقی، مطمئن تر رانندگی کنید.

بنابراین دفعه بعدی که درترافیک گیر کردید و عصبانی شدید، برای بهبود خلق و خوی خود و آرام کردن خود بهآهنگ های مورد علاقه تان گوش دهید. این امر بههیچ وجه بر روی عملکرد شما درهنگام رانندگی تاثیر بدی نخواهد داشت و حتی ممکن است بهشما کمک کند تا بهتر رانندگی کنید.


 1. موسیقی یادگیری و حافظه را تقویت می کند.

موسیقی زبان حافظه است. جودی پیکوت

محققان دریافتند که موسیقی می تواند بهشما دریادگیری و بهخاطر آوردن اطلاعات کمک کند اما این امر بهمیزان موسیقی ای که شما بدان گوش می دهید و اینکه آیا یک موسیقیدان هستید یا خیر بستگی دارد.

درمطالعه ای که بر روی افراد ژاپنی ای که بهموسیقی گوش می دادند انجام شد بهنظر می رسید که گوش دادن بهموسیقی بر رویشان تاثیر مثبت و انگیزشی ای دارد.

نتایج نشان داد که شرکت کنندگانی که موسیقیدانان بودند درهنگام پخش موسیقی های طبیعی احساس بهتری داشتند اما درهنگام پخش موسیقی های لذت بخش واقعا احساس خوبی را تجر بهمی کردند. از سوی دیگر، افراد غیر موسیقی دان با موسیقی های انگیزشی همه چیز را بهتر یاد می گرفتند اما درهنگام پخش موسیقی طبیعی احساس بهتری داشتند.

اگر این نتایج درست باشند درهنگام مطالعه برای آزمون بعدی خود بهتر است بهموسیقی گوش فرا دهید.


 1. موسیقی قبل و بعد از عمل جراحی تاثیر آرامش بخشی دارد.

او که آواز می خواند نگرانی های خود را از سر بیرون خواهد کرد. میگل د کارانتز

محققان دریافته اند که گوش دادن بهموسیقی قبل از عمل جراحی می تواند، اضطراب را کاهش دهد. درواقع این کار می تواند حتی از مصرف مسکن های خوراکی نیز موثرتر باشد. داروهایی که اغلب برای آرام نمودن بیماران قبل از عمل جراحی استفاده می شوند، باعث بروز احساس خواب آلودگی درآنها شده و عوارض جانبی ای مانند سرفه و استفراغ را نیز بههمراه دارند.

مطالعات دیگر نشان داده اند که گوش دادن بهموسیقی درحالی که پس از انجام عمل جراحی قلب باز درحال استراحت دررخت خواب خود هستید، آرامش شما را افزایش خواهد داد.

درسراسر جهان، هر ساله بیش از ۲۳۴ میلیون جراحی بزرگ انجام می شود. اگر شما یا کسی که می شناسید بهتازگی یک جراحی بزرگ انجام داده، برای تسکین اضطراب او، بهتر است آهنگ های آرامش بخشی را برایش پخش نمایید. این امر ممکن است تاثیر بهتری داشته باشد و مطمئنا عوارض جانبی ناخوشایند آن کمتر از داروهای مورد استفاده خواهد بود.


 1. موسیقی درد را کاهش می دهد.

یک نکته خوب درمورد موسیقی این است که، هنگامی که بدان گوش فرا می دهید، هیچ دردی را احساس نمی کنید. باب مارلی

تحقیقات انجام شده دردانشگاه درکسل فیلادلفیا نشان داد که موسیقی درمانی و موسیقی از پیش ضبط شده بیش از درمان های استاندارد دربیماران مبتلا بهسرطان باعث کاهش درد می شود.

تحقیقات دیگر نشان داده اند که موسیقی می تواند درد را دربیماران تقلیل داده و میزان کارهای مراقبتی لازم از سالمندان را کاهش دهد، اما موسیقی های انتخابی بهترتیب باید کلاسیک، ملایم یا آهنگ های انتخابی بیمار باشند.

باب مارلی دراین مورد درست گفته بود زیرا گوش دادن بهموسیقی ای که دوست دارید درد را از شما دور خواهد کرد.


 1. موسیقی بهبیماران مبتلا بهآلزایمر کمک می کند تا برخی چیزها را بهیاد بیاورند.

گذشته، بههیچ وجه قابل بازیابی نیست، اما موسیقی می تواند هویت فراموش شده ات را بهتو باز گرداند. الیور ساک

یک سازمان غیر انتفاعی بهنام موزیک و حافظه بهافراد مبتلا بهبیماری آلزایمر و سایر اختلالات مرتبط با سن کمک می کند تا با گوش دادن بهآهنگ های مورد علاقه شان برخی از چیزهای مربوط بهگذشته را بهیاد بیاورند. این هوشیاری اغلب موقتی است.

بهعنوان مثال، پس از آنکه هنری بهموسیقی مورد علاقه اش گوش داد، توانست کم کم آهنگ را با خودش زمزمه کند و از روی ویلچرش برای مدتی بلند شود و برخی از چیزهایی را که مربوط بهگذشته اش بود بهیاد آورد.

دکتر لورا مسکده، مدیر جراحی دانشگاه کالیفرنیا از دانشکده پزشکی ایروین، توضیح می دهد که این امر بدان دلیل است که موسیقی می تواند بر روی بسیاری از نقاط مغز تاثیر بگذارد و مسیرهایی را که هنوز هم سالم هستند تحریک نماید.

از هر سه سالمند یکی بهدلیل ابتلا بهبیماری آلزایمر یا زوال عقل می میرد، بنابراین حتما شما کسی را می شناسید که بهاین بیماری مبتلا شده باشد. لذا برای برقراری ارتباط با عزیزانی که از زوال عقل رنج می برند، سعی کنید موسیقی مورد علاقه شان را پخش نمایید.


 1. موسیقی حالات بیماران مبتلا بهسکته مغزی را بهبود می بخشد.

من می دانم که چرا پرنده مانده درقفس آواز می خواند. مایا انجلو

تحقیقات انجام شده دردانشگاه هلسینکی نشان داد که بیماران مبتلا بهسکته مغزی که بهمدت دو ساعت درروز بهموزیک گوش می دادند، بهبود عملکرد شناختی بیشتری را نسبت بهافرادی که بهکتاب های صوتی گوش می دادند و یا بههیچ گونه موسیقی ای گوش نمی دادند تجر بهکردند.

اکثر موسیقی ها شامل اشعاری هستند که با ترکیب موسیقی و صدا بهتقویت حافظه شنوایی و کلامی بیماران کمک می کنند.

سکته مغزی یکی از ۵ بیماری کشنده موجود درایالات متحده است. اگر با فردی درارتباط هستید که سکته مغزی داشته، تا جایی که می توانید آهنگ های مورد علاقه او را برایش پخش نمایید چرا که گوش دادن بهاین نوع موسیقی ها بهطور قابل ملاحظه ای موجب احیای این گونه افراد می شود.

همچنین بخوانید: تاثیر موسیقی بر شخصیت افراد

 1. موسیقی باعث افزایش هوش کلامی می شود.

موسیقی روح کلمات موجود درذهن است. مدستر ماوس

پس از گذشت تنها یک ماه از آموزش درس های موسیقی (ریتم، آهنگ، ملودی و نت)، یکی از مطالعات انجام شده دردانشگاه یورک نشان داد که ۹۰ درصد کودکان موجود درسنین بین ۴ تا ۶ سال، افزایش قابل توجهی را درهوش کلامی خود نشان دادند.

محقق این مطالعه، سیلواین مورنو بیان داشت که آموزش موسیقی دارای اثر انتقالی است و لذا این اثر توانایی کودکان را دردرک کلمات و معنای آنها افزایش می دهد.

تحقیقات دیگر نشان دادند که زنان بالغ آموزش دیده دررشته موسیقی و کودکان آموزش دیده دراین رشته نسبت بهکسانی که چنین آموزش هایی را دریافت نکرده اند درآزمون های حافظه کلامی عملکرد بسیار بهتری دارند.

فرقی نمی کند که یک بزرگسال باشید یا یک کودک، اگر می خواهید مهارت های کلامی خود را تقویت کنید، سعی کنید درس های موسیقی را یاد بگیرید!


 1. موسیقی، هوش و عملکرد علمی را افزایش می دهد.

موسیقی قا دراست جهان را تغییر دهد، زیرا می تواند مردم را تغییر دهد. بونو

تحقیقات نشان داده اند که آموختن درس های موسیقی می تواند عملکرد تحصیلی و هوش کودکان و نوجوان را افزایش دهد.

دریکی از مطالعات انجام شده دراین خصوص، کودکان ۶ ساله ای که بهمدت ۳۶ هفته درگروه های کوچک، بهآموزش دروس موسیقی و یا آواز خواندن پرداخته بودند، سطح هوش و یادگیری بالاتری را از خود نشان دادند و نتایج IQ و آزمون های استاندارد آموزشی آنها نسبت بهکودکانی که درس های درام را فرا گرفته بودند یا هیچ آموزش موسیقی را دریافت نکرده بودند بالاتر بود.

گروه آواز بهترین نتایج را کسب نمود لذا برای کمک بهاین کودکان دردستیابی بهموفقیت تحصیلی، محققان آنها را تشویق نمودند تا همراه با ابزارالات موسیقی بخوانند و آهنگ بزنند.


 1. موسیقی مغز شما را سالم نگه می دارد.

موسیقی روح واقعی زندگی است. ما غذا می خوریم تا هرگز گرسنه نشویم. پس باید آواز بخوانیم، تا بتوانیم زندگی کنیم. یاسمینا خادرا

مطالعه ای که بر روی سالمندان ساکن یک خانه سالمندان انجام شد، نشان داد افرادی که دارای تجر به۱۰ ساله یا بیشتر درعرصه موسیقی بودند، درآزمون های شناختی نسبت بهموزیسین هایی با یک تا ۹ سال تجر بهموسیقی، نتایج بالاتری را کسب نمودند؛ و افرادی که هیچ تجر بهای درزمینه موسیقی نداشتند کمترین امتیاز را بهدست آوردند.

برندا هانا پلادی، پژوهشگر ارشد این مطالعه، می گوید: از آنجا که استفاده از یک آلت موسیقی بهسال ها تمرین و یادگیری نیاز دارد، ممکن است باعث بهوجود آمدن اتصالاتی درمغز شود که می تواند از کاهش هوش شناختی جلوگیری کند.

تاجر بزرگ، وان بوفت درسن ۸۴ سالگی نواختن یوکه لیلی را فرا گرفت بنابراین هرگز برای فراگیری نحوه نواختن یک آلت موسیقی دیر نیست.

افلاطون گفت: “موسیقی و ریتم یکدیگر را درمکان های مخفی روح پیدا می کنند.”

مهم نیست که شما جوان هستید یا سالمند، سالم یا بیمار، خوشحال یا غم انگیز، چرا که، موسیقی می تواند کیفیت زندگی شما را بهطرق متعددی بهبود بخشد. درواقع موسیقی استرس و اضطراب شما را کاهش می دهد، خلق و خوی شما را بهبود می بخشد، سلامت شما را ارتقا می دهد و بهشما کمک می کند تا بتوانید بهنحو بهتری مطالعه کنید، درد خود را تسکین دهید و حتی هوشمندتر شوید.

تحقیقات جدید نشان داده اند که موسیقی می تواند احساسات بشری را بدون درنظر گرفتن زمینه های فرهنگی و قومی، متبلور نمایند.

بنابراین ما باید بهدرک شیوه هایی بپردازیم که از طریق آن این زبان جهانی می تواند بههمگان سود برساند. بنابراین بهمنظور منتفع شدن از مزایای این هنر بی بدیل جهانی، بهتر است که درمراکز عمومی و مدارس و دانشگاه ها موسیقی نواخته شود چرا که موسیقی می تواند کارایی و عملکرد افراد را ارتقا دهد.


مطالب سایت را سریع دنبال کنید


سلبریتی ها و افراد مشهورخانواده و سبک زندگی سالمتکنولوژی و فناوری و هوا فضامد و زیبایی و آرایش و جذابیتآشپزی و دسر و سالد و نوشیدنیفال و کارکاتور و طنز و سرگرمیسلامت فردی و بهداشت عمومیچند رسانه ای

منبع : alamto.com

پست های مرتبط

Leave a Comment