تاثیر موسیقی بر شخصیت افراد چیست؟ شخصیت شناسی از روی موزیک


معمولا، ما انتخاب می کنیم که بهموسیقی شاد گوش بدهیم یا غمگین؛ نکته ی جالب توجه این است که مغز ما بهانواع مختلف موسیقی واکنش های متفاوتی نشان می دهد.

سلیقه شما درموسیقی چه چیزی را درمورد شما نشان می دهد؟

موسیقی نقش مهمی درزندگی مردم سراسر جهان بازی می‌کند، بههمین دلیل است که بسیاری تعجب می‌کنند که عوامل فردی ممکن است بر ترجیحات موسیقی تاثیر بگذارند. آیا محتویات لیست موسیقی شما می‌تواند چیزی درمورد شخصیت تان آشکار کند؟

اغلب افراد بهموسیقی بهعنوان راهی برای بهبود روحیه، ایجاد انگیزه درهنگام تمرین و … گوش می دهند. اما اکنون این سوال مطرح می شود که چق دراین موسیقی ها تحت تأثیر ویژگی های اساسی شخصیت افراد قرار دارند؟ دراین مطلب از مجله آلامتو بهبررسی ارتباط میان سلیقه موسیقیایی و شخصیت شما می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


ویژگی های شخصیتی مرتبط با سبک های موسیقی

یک مطالعه درمقیاس بزرگ که توسط محققان دانشگاه هریوت وات انجام شد، بیش از ۳۶۰۰۰ شرکت کننده از سراسر جهان را مورد بررسی قرار داد. از شرکت کنندگان خواسته شد علاوه بر ارائه اطلاعات درمورد جن بههای شخصیت خود، بیش از ۱۰۴ سبک موسیقی مختلف را ارزیابی کنند.

بهگفته محقق این مطالعه، آدریان نورث، دلیل اینکه مردم برخی اوقات احساس تدافعی نسبت بهسلیقه خود درموسیقی دارند، ممکن است بهمیزان ارتباط آن با نگرش و شخصیت آن ها مربوط باشند.

نورث می گوید مردم خودشان را از طریق موسیقی تعریف می ‌کنند و از آن بهعنوان وسیله‌ای برای ارتباط با افراد دیگر استفاده می‌کنند. تحقیقات او بهاین ارتباط اشاره می‌کند که مردم اغلب با کسانی که سلیقه موسیقی یکسانی با آن ها دارند، ارتباط برقرار می‌کنند.

درقسمت زیر برخی از ویژگی های شخصیتی مرتبط با برخی از سبک های موسیقی آورده شده است:

موسیقی پاپ

علاقه مندان به۴۰ موسیقی برتر پاپ اغلب افرادی برونگرا، صادقانه و پایبند بهاصول هستند. درحالی که دوست داران موسیقی پاپ افرادی سخت کوش هستند و از عزت نفس بالایی برخوردارند، محققان معتقدند که تمایل آنها بهخلاقیت کمتر و بهاضطراب و ناراحتی بیشتر است.

موسیقی رپ و هیپ هاپ

علی رغم تفکر کلیشه ای که نشان می دهد دوست داران موسیقی رپ، پرخاشگری یا خشونت بیشتری دارند، محققان چنین ارتباطی را پیدا نکرده اند. طرفداران موسیقی رپ اغلب عزت نفس بالایی دارند و معمولاً افرادی برون گرا هستند.

موسیقی کانتری (country music)

موسیقی کانتری گونه‌ای از موسیقی محلی آمریکا است. طرفداران موسیقی کانتری معمولاً افرادی سخت کوش، متعارف و خوش برخورد هستند. درحالی که آهنگ های کانتری اغلب بر دل شکستگی متمرکز هستند، افرادی که بهاین ژانر موسیقی جذب می‌شوند از نظر احساسی افرادی باثبات هستند. علاوه بر این، آنها شخصیتی محافظه کارانه نیز دارند.

موسیقی هوی متال / راک

با وجود تصور پرخاشگر و تهاجمی که برخی نسبت بهموسیقی راک و هوی متال دارند، محققان دریافتند که طرفداران این سبک موسیقی معمولاً افرادی ملایم و ظریفی هستند. آن‌ ها تمایل بهخلاق بودن دارند، اما اغلب درون‌گرا بوده و از عزت‌نفس پایین رنج می‌برند.

موسیقی ایندی (Indie Music)

طرفداران موسیقی ایندی نوعاً افرادی درون گرا، روشنفکر و خلاق هستند. بهگفته محققان، آنها همچنین کمتر سخت کوش و ملایم هستند.  انفعال، اضطراب و عزت نفس پایین از دیگر ویژگی های متداول شخصیتی این افراد است.

موسیقی رقص (Dance Music)

بهگفته محققان، افرادی که موسیقی رقص را ترجیح می دهند، معمولاً اهل بحث و گفتگو هستند. آنها همچنین تمایل دارند درصفت باز بودن نسبت بهتجر بهیا پذیرای تجر بهبودن، یکی از پنج ویژگی اصلی شخصیت، دررت بههای بالا قرار بگیرند.

موسیقی کلاسیک

دوستداران موسیقی کلاسیک معمولاً درون گرایانه ترند اما با خود و دنیای اطرافشان نیز راحت هستند. آنها معمولا افرادی خلاق هستند و احساس عزت نفس خوبی دارند.

موسیقی جاز، بلوز و سول

طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شد افرادی که از موسیقی جاز، بلوز یا سول لذت می برند با عزت نفس بالایشان، افرادی برونگرا هستند. آنها همچنین بسیار خلاق، باهوش و صاف و ساده هستند.

همچنین بخوانید: فواید گوش دادن بهموسیقی

تحقیقات چه می گویند؟

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که سلیقه موسیقی می تواند درواقع پیش بینی کننده خوبی از ویژگی های شخصیتی باشد، اما همه تحقیقات با این نظریه موافق نیستند.

پیش بینی ویژگی های شخصیت

تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان جیسون رنتفرو و سام گاسلینگ، حاکی از آن بود که دانستن نوع موسیقی که گوش می کنید درواقع می تواند منجر بهپیش بینی های شگفت آور درمورد شخصیت شما شود.

محققان دریافتند که افراد پس از گوش دادن به۱۰ آهنگ مورد علاقه فرد، می توانند قضاوت دقیقی درمورد میزان برون گرایی، خلاقیت و ذهن باز آن فرد داشته باشند.

افراد برون گرا تمایل دارند بهدنبال آهنگ هایی با بیس سنگین بروند درحالی که کسانی که از سبک های پیچیده تری مانند موسیقی جاز و کلاسیک لذت می برند خلاقیت بیشتری دارند و امتیاز IQ بالاتری دارند.


سبک‌های شناختی و موسیقی

مطالعه دیگری نشان داد که انواع موسیقی که از آن لذت می‌برید، ممکن است بهروش‌های پردازش اطلاعات مربوط بهمغز شما مرتبط باشد.

دراین مطالعه، محققان دریافتند که افرادی که همدلی بیشتری دارند، بیشتر از موسیقی معاصر ملایم اما غنی از احساسات لذت می بردند که از ایندی راک گرفته تا کانتری، متفاوت بود. این درحالی است که افراد پایبند بهاصول، بیشتر تمایل بهموسیقی های پیچیده، شدید و پرانرژی دارند.

افراد پایبند بهاصول، که بهگفته محققان تمایل دارند مسیرهای شغلی خود را درریاضیات و علوم دنبال کنند، بیشتر بهپیچیدگی ساختاری موسیقی گرایش دارند، و اغلب موسیقی کلاسیک و جاز را دوست دارند.

این درحالی است که همه تحقیقات از این ایده که ویژگی های شخصیتی درتعیین ترجیحات موسیقی نقش دارند پشتیبانی نمی کنند. یک متاآنالیز ۲۰۱۷ نشان داد که ویژگی های شخصیتی نقش بسیار کمی دراین تفاوت های فردی دارند.


سایر عوامل تاثیرگذار چه هستند؟

کارشناسان خاطرنشان می کنند که ویژگی های شخصیتی بهتنهایی ترجیحات موسیقی فرد را مشخص نمی کنند. درحالی که موسیقی اغلب راهی مهم برای بیان هویت شخصی فرد است، تحقیقات نشان داده است که مردم برای اهداف مختلف بهموسیقی گوش می دهند. عوامل دیگر از جمله جنسیت، سن، طبقه اجتماعی و زمینه فرهنگی نیز درسلیقه موسیقی هر فرد نقش مهمی دارند.


مطالب سایت را سریع دنبال کنید


سلبریتی ها و افراد مشهورخانواده و سبک زندگی سالمتکنولوژی و فناوری و هوا فضامد و زیبایی و آرایش و جذابیتآشپزی و دسر و سالد و نوشیدنیفال و کارکاتور و طنز و سرگرمیسلامت فردی و بهداشت عمومیچند رسانه ای

منبع : alamto.com

پست های مرتبط

Leave a Comment

یک + 14 =