برنامه Scratch و اجزای آن را تعریف کنید


در حال حاضر ، برنامه Scratch در برخی از کشورهای عربی به بخشی از برنامه های درسی تبدیل شده است و این زمانی پیشرفت می یابد که برنامه های نیمه حرفه ای به ویژه در مقاطع راهنمایی به دانش آموزان اضافه شود ، بنابراین امروز ما در مورد تعریف برنامه Scratch صحبت خواهیم کرد زیرا در مورد م theلفه های برنامه Scratch یاد خواهیم گرفت و وظایف اساسی را توضیح خواهیم داد. با استفاده از این برنامه

تعریف برنامه خراش

گوگل همیشه در تلاش برای توسعه و تمایز است و بنابراین ، هر از چند گاهی ، برنامه ها ، برنامه ها و ابزارهایی را به صورت رایگان یا پولی در اختیار همه کاربران در سراسر جهان قرار می دهد و این شرکت برنامه Scratch را با هدف یادگیری برنامه نویسی ، شاید به صورت غیرحرفه ای ارائه داده است ، اما کافی است از یک برنامه کوچک ساخته شود و بزرگترین یک برنامه نویس ساده بدون کدها یا مشکلات ریاضی است.

ویژگی های خراش

 • اولین ویژگی در این برنامه توانایی کار روی آن بصورت آفلاین بر روی دستگاه است ، چه از طریق رایانه و چه از طریق موبایل ، با بارگیری کل برنامه روی آن ، و روش دوم کار مستقیم روی وب سایت Scratch Online است.
 • امکان ساخت فیلم های کارتونی و بازی های ساده به روش ریحان که نصب مکعب ها با هم است و هر مکعب حاوی دستور خاصی است.
 • در این برنامه ، کد با دستورات آماده جایگزین شده است ، که با هم ترکیب می شوند تا پروژه مورد نیاز را بدست آورند.

برنامه Scratch را بارگیری کنید

 • می توانید از طریق لینک زیر برنامه را مستقیماً از وب سایت رسمی بارگیری کنید: https://scratch.mit.edu/download
 • سپس نسخه سازگار با “Windows، Mac، Android، Chrome OS” دستگاه خود را انتخاب کنید و سپس با شرایط موافقت کنید.
 • باید منتظر بمانید تا به طور کامل در دستگاه شما بارگیری شود.

روی خراش آنلاین کار کنید

 • شما می توانید از طریق وب سایت رسمی از طریق لینک زیر روی برنامه Scratch کار کنید: https://scratch.mit.edu/
 • سپس با کلیک بر روی دکمه “Join Scratch” در سایت ثبت نام کنید تا به صفحه جدیدی بروید و داده های مورد نیاز را به آن اضافه کنید “نام کاربری ، رمزعبور ، تأیید رمز عبور”.

اجزای برنامه Scratch را توضیح دهید

نوار بالای Scratch

 • یک پرونده ، گزینه پرونده در ابتدای نوار بالا شامل “جدید” برای شروع یک پروژه جدید ، “باز” ​​برای باز کردن یک پروژه قدیمی برای اصلاح ، “ذخیره” برای ذخیره فایل ها ، “ضبط فیلم پروژه” و “اشتراک گذاری در سایت خراش ، به روزرسانی ها و خروج از سیستم
 • ویرایش ، منوی ویرایش شامل “واگرد به عقب” در صورت اشتباه بودن و “حالت سریع” است.
 • درباره Scratch ، و از طریق آن می توانید به توصیف و توضیحات این بستر نرم افزاری بروید.

صفحه خراش

این صفحه اصلی در برنامه است که به رنگ سفید ارائه می شود و دارای یک نقاشی کوچک گربه است و این صفحه به پروژه شما و تغییراتی که ایجاد می کنید اضافه خواهد شد و در بالای صفحه دو دکمه وجود دارد ، اولین “پرچم سبز” اولین “پرچم سبز” به معنی دکمه بازی و حرکت و “دکمه” است. قرمز ”و دکمه حرکت پروژه متوقف می شود.

صفحه اشیا

این پنجره در پایین صفحه Scratch قرار دارد و از طریق این صفحه می توانید اشیا و حیواناتی را که در پروژه استفاده می کنید اضافه کنید و این اشیا با قابلیت تغییر در نام های مختلفی نامگذاری می شوند و یک کتابخانه بزرگ در اینجا وجود دارد که به شما امکان می دهد اشیا that مورد نظر خود را انتخاب کنید و محبوب ترین طبقه بندی اشیا را انتخاب کنید. “حیوانات ، تخیل ، وسایل ، حمل و نقل ، ورزش ، فضا ، زیر آب ، پیاده روی ،. “

همچنین می توانید از طریق دکمه “برس” یک شی جدید ترسیم کنید یا می توانید دکمه “بارگذاری اشیا” را با قابلیت روشن کردن دوربین و گرفتن عکس انتخاب کنید و سپس آن را در برنامه بارگذاری کنید.

پنجره عقب

در کنار صفحه Objects قرار دارد که از طریق آن پس زمینه ای را انتخاب می کنید که در پشت اشیا نصب شده باشد و این برنامه دارای یک کتابخانه بزرگ است که حاوی زمینه های زیادی با قابلیت ترسیم پس زمینه یا بارگذاری پس زمینه از دستگاه شما است.

صفحه دستورات و وظایف

این صفحه در سمت راست صفحه اصلی Scratch قرار دارد که شامل دستورات و ابزارهای بسیاری است که در “حرکت ، رویدادها ، حساسیت ، عملیات ، بلوک های اضافی ، صدا ، قلم ، داده ، صدا ، ظاهر” نشان داده می شوند.

ما طبقه بندی را انتخاب می کنیم که می خواهیم همه سفارشات آن را به شما نشان دهیم و هر یک از این طبقه بندی ها رنگی برای تشخیص آن از دیگری دارد.

نحوه برنامه ریزی پروژه Scratch

 • اکنون تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که اشیا you مورد نظر خود را انتخاب کرده و به صفحه Scratch اضافه کنید ، سپس دستوراتی را که می خواهید برای این پروژه انتخاب کنید ، در صفحه دستورات اضافه کنید و آنها را با هم نصب کنید ، و دستورات به بیش از یک روش اضافه می شوند ، که این روش چیدمان زیر یکدیگر است و روش دیگری نیز وجود دارد و این روش تو در تو برای اجرای همزمان این دستورات است.
 • همچنین می توانید به قسمت Appearances بروید ، از طریق آن می توانید اشکال و شکل اشیا objects را هنگام راه رفتن ، خزیدن ، چرخش و غیره انتخاب کنید و همچنین می توانید به قسمت صداها بروید تا عبارات صوتی مناسب را با کتابخانه بزرگی از فایل های صوتی به این پروژه اضافه کنید .
 • همه این اجزا را با هم نصب کنید و دکمه Start Programming را فشار دهید تا پروژه شما شروع شود.

Scratch نمی تواند پروژه ها را از طریق وب با دیگران به اشتراک بگذارد

پس از اتمام ایجاد پروژه روی زبان برنامه نویسی Scratch ، بسیاری از افراد قادر به اشتراک گذاری این پروژه نیستند و بنابراین عبارت “Scratch نمی تواند پروژه ها را از طریق وب با دیگران به اشتراک بگذارد” ظاهر می شود و برای یادگیری نحوه شرکت می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پس از اتمام پروژه در Scratch Online ، دکمه “Taskbar” در منوی بالا ظاهر می شود.
 • برای رفتن به صفحه بعد روی آن کلیک می کنیم. تعدادی صفحه ظاهر می شود و به قسمت “دستورالعمل ها” می رویم و دستورالعمل ها و دستورالعمل های مربوط به این پروژه را اضافه می کنیم.
 • و اگر یادداشتی دارید ، می توانید آنها را در صفحه یادداشت ها با امکان انتخاب دسته هایی که این پروژه به آنها تعلق دارد ، اضافه کنید.
 • پس از انجام این مراحل ، پروژه در پرونده شخصی شما ذخیره می شود و می توانید به نمایه بروید و سپس این پروژه را در صفحه جداگانه باز کرده و با دیگران به اشتراک بگذارید.


پست های مرتبط

Leave a Comment