اسطوره هایی که در گور به شهرت رسیدند


شاید دردناک باشد که درطول زندگی تمام تلاشت را برای خلق آثار ماندگار انجام بدهی و بهجایی نرسی اما پس از این‌که مرگ بهسراغت آمد بهتحسین آثارت بپردازند و مجبور باشی دردنیایی دیگر از شهرت خود لذت ببری!

بهگزارش آلامتو بهنقل از ایسنا؛ کم نبودند این دسته از نویسندگان که هنگام مرگ علی‌رغم خلق شاهکارهای هنری، آن‌چنان که باید، مورد توجه و شناخته‌شده نبودند و سرانجام طعم شهرت را درگور چشیدند؛ شاید قدیمی‌ترین این نویسندگان افلاطون باشد که اکنون شهرتی عالم‌گیر دارد اما درزمان حیات خود تنها درمحیط محدود پیرامونش آن‌گونه که باید، او را می‌شناختند.


افلاطون

بسیاری افلاطون را بزرگ‍‎ترین فیلسوف تاریخ می‌دانند. مهم‌ترین کتابی که از او بهجای مانده رساله «جمهور» است که برخی از افلاطون‌شناسان معتقدند او درواقع دراین کتاب صحبت‌ها و اندیشه‌های خودش را از زبان سقراط بیان کرده‌ است. «ضیافت» دیگر کتاب افلاطون و رساله‌ای درباب عشق است. این رساله داستانی دارد که دریکی از مهمانی‌های آتن که سقراط نیز درآن حضور دارد اتفاق می‌افتد. افلاطون دردو اثر مهم خود «جمهور» و «ضیافت» بهدو اصل مهم منطق و احساس می‌پردازد.


فرانتس کافکا

«فرانتس کافکا» از بزرگ‌ترین نویسندگان و تاثیرگذارترین چهره‌ها درادبیان غرب از جمله نویسندگانی بود که حتی شاید امروز هم هیچ چیزی از او نمی‌دانستیم.

او درطول حیات خود فردی شناخته‌شده نبود و درحالی که چند کتاب را دردوران زندگی‌اش نوشت و منتشر کرد اما بسیاری از دست‌نوشته‌هایش منتشرنشده باقی ماند.

«کافکا» از دوستش خواسته بود پس از مرگش تمام دست‌نوشته‌هایش را بسوزاند اما دوستش بهوصیت او عمل نکرد و موجب شد که امروز ما بهبسیاری از شاهکارهای او درفضای کافکایی آثارش دسترسی داشته باشیم. از معروف‌ترین آثار کافکا می‌توان بهداستان کوتاه «مسخ»، رمان «محاکمه» و همچنی رمان ناتمام «قصر» اشاره کرد.


جان کندی تول

«جان کندی تول» نویسنده سرشناس آمریکایی قبل از این‌که دست بهخودکشی بزند سال‌ها تلاش کرد دست‌نوشته‌ کتاب «اتحادیه ابلهان» را بهفروش برساند.

۱۱ سال پس از مرگ این نویسنده، ما درو یکی از دوستانش بهانتشار این کتاب کمک کردند و ناگهان همه دریافتند که این اثر چه شاهکاری است و درنهایت این رمان درسال ۱۹۸۱ جایزه معروف پولیتزر را برای نویسنده‌ فقیدش بهارمغان آورد. این رمان بهعنوان یکی از برجسته‌ترین آثار ادبیات داستانی قرن بیستم آمریکا شناخته می‌شود.


امیلی دیکنسون

«امیلی دیکنسون» شاعر نام‌دار آمریکایی، فردی بود که درطول حیات خود گم‌نامی را بهنهایت خود رساند چرا که اتاق خود را ترک نمی‌کرد.

درزمان حیات تنها کم‌تر از ۱۰ شعر از ۱۸۰۰ قطعه شعر او چاپ شد و پس از مرگ خانواده‌اش دریافتند که چه شاعر پرکاری بوده است. اولین مجموعه‌ شعر او، چهار سال پس از مرگش منتشر شد و تا سال ۱۹۵۵ که «شعرهای امیلی دیکنسون» توسط «توماس جانسون» منتشر شد، مجموعه‌ کاملی از شعرهای او به‌چاپ نرسیده بود.

منتقدان ادبی معاصر، دیکنسون را از لحاظ جایگاهش درشعر آمریکا، هم‌ردیف «رابرت فراست» و «والت ویتمن» می‌دانند.


سیلویا پلات

«سیلویا پلات» شاعر و داستان‌نویس آمریکایی گرچه درطول حیات خود خیلی بی‌نام و نشان نبود اما شهرتی که این نویسنده فقید درحال حاضر از آن برخوردار است با زمان حیات وی قابل مقایسه نیست.

او که نوشتن را از هشت‌سالگی آغاز کرد درطول حیات خود شعرهای زیادی سرود که بعدها درقالب شش مجموعه شعر منتشر شد. او که بهافسردگی شدیدی مبتلا شده بود اندکی پس از انتشار رمان «حباب شیشه» – تنها رمان او که توجه‌ها را بهسمتش جذب کرده بود – با گاز اقدام بهخودکشی کرد.

شهرت او پس از مرگ روز بهروز افزایش یافت و ۲۰ سال پس از مرگش مجموعه شعرهایش توسط همسرش بهچاپ رسید که موفق بهکسب جایزه ادبی پولیتزر شد.


استیگ لارسن

تاثیرگذارترین نمونه‌ معاصر از نویسندگانی که پس از مرگ بهشهرت رسیدند، «استیگ لارسن» است. او درطول حیاتش خبرنگار موفقی بود و کم‌تر کسی می‌دانست که داستان می‌نویسد اما پس از این‌که درسال ۲۰۰۴ دچار جمله قلبی شد و درگذشت، فردی از مجموعه رمان سه‌گانه‌ای بهقلم او پرده برداشت که اکنون بهسه‌گانه «هزاره» معروف است.

او اگر درسال ۲۰۰۸ زنده بود عنوان پرفروش‌ترین نویسنده جهان را بهخود می‌دید. کتاب آخر سه‌گانه‌اش با عنوان «دختری که بهلانه زنبور لگد زد» درسال ۲۰۱۰ پرفروش‌ترین کتاب آمریکا شد. «دختری با خالکوبی اژدها» که فیلمی نیز براساس آن ساخته شده و «دختری که با آتش بازی کرد» دو رمان دیگر متعلق بهسه‌گانه «استیگ لارسن» است.


ادگار آلن پو

«ادگار آلن پو» علاوه بر نوشتن داستان‌های جذابش، برای زندگی و مرگش درفقر معروف است. او درزمان حیاتش داستان‌های زیادی منتشر می‌کرد اما ظاهرا هیچ‌کس توجه خاصی بهکتاب‌هایش نداشت تا این‌که جسدش روی زمین درخیابان بالتیمور پیدا شد.

وی از پیشگامان داستان‌ کوتاه‌نویسی آمریکا و استاد تعلیق و وحشت درادبیات داستانی است. او را بنیان‌گذار ادبیات پلیسی و از چهره‌های شاخص ادبی درزمان شکل‌گیری ژانر علمی – تخیلی می‌دانند.

گرچه «پو» را بیش‌تر با داستان‌ها و شعرهایش می‌شناسند، رمان «سرگذشت آرتور گوردون پایم، اهل نانتوکت» او از جمله آثار مطرح ادبیات آمریکاست که درسال ۱۸۳۸ بهنگارش درآمد.


مطالب سایت را سریع دنبال کنید


سلبریتی ها و افراد مشهورخانواده و سبک زندگی سالمتکنولوژی و فناوری و هوا فضامد و زیبایی و آرایش و جذابیتآشپزی و دسر و سالد و نوشیدنیفال و کارکاتور و طنز و سرگرمیسلامت فردی و بهداشت عمومیچند رسانه ای

منبع : alamto.com

پست های مرتبط

Leave a Comment