آیا روزه گرفتن برای بدن مفید است؟ فواید و عوارض روزه داری


روزه گرفتن برای خیلی ها این سوال را پیش می آورد که آیا روزه گرفتن برای بدن مضر نیست؟ جواب این سوال قطعاً خیر است و باید بدانید تحقیقات ثابت کرده است که روزه گرفتن برای بدین بسیار مفید است ، دراین مقاله بررسی خواهیم کرد که دربدن روزه داران چه اتفاقی می افتد ؟


فواید روزه برای دفع مسمویت

پرهیز از خوردن و نوشیدن باعث می شود که بدن بهحالت استراحت رفته و انرژی ای که معمولا صرف هضم غذا می کرده، اکنون برای پاکسازی، از بین بردن سموم، درمان زخم های کهنه و ساختن سلولهای جدید صرف کند. دراین حالت، بدن برای رساندن مواد لازم بهسلولها مجبور بهاستفاده از انرژی ذخیره شده درگلیکوژن می گردد.

از آن جهت که بیشتر چربی ذخیره شده، شکسته شده است، بدن از مواد شیمیایی و سمومی که بهواسطه مصرف مواد غذایی جذب بدن شده اند، پاک می شود. بدین صورت سم زدایی طبیعی درروده بزرگ، کلیه ها، ریه، غدد لنفاوی و پوست رخ می دهد.

همچنین بخوانید: طرز تهیه زولبیا بامیه خانگی

مزایای روزه گرفتن برای گوارش

هنگامی که درطول روز انرژی ثابتی دریافت نمی کنیم، بدن از انرژی ذخیره شده گلیکوژن درکبد استفاده می کند.

استفاده از گلیکوژن کبد باعث می شود سطح قند خون پایین آمده و احساس ضعف، بی حالی و رخوت بر انسان چیره شود. اما   درهمین حال دستگاه گوارش مشغول پاکسازی خود است و هضم  بهتر و جذب مواد مغذی نتیجه آن خواهد بود. پوشش داخلی معده و روده ها نیز برای ترمیم غدد و ماهیچه ها و پاک سازی مواد زائد کار می کنند.

کلیه های روزه داران درروزهای اول، نمک و آب بیشتری از دست می دهند  که باعث افزایش ادرار و پایین آمدن فشار خون می شود. همچنین افزایش ترشح هورمون های ضد پیری و کاهش دمای بدن بدلیل کاهش سرعت سوخت و ساز، از دیگر فرآیندهای ایجاد شده درهنگام روزه گرفتن است.


عوارض جانبی روزه گرفتن

علاوه بر فواید و فرآیندهای مفید ایجاد شده دربدن، عواملی مانند بوی بد دهان و بدن، بروز مشکل درتنفس، سردرد، بی رمقی و کند شدن بدن را می توان از عوارض جانبی روزه برشمرد.

هفته اول رمضان می تواند بسیار دشوار باشد، اما روند روزه گیری از هفته دوم آسانتر شده و پاکسازی کامل بدن از مواد مضر و ناخواسته صورت می پذیرد. حال با دانستن تاثیرات مثبت و عوارض جانبی روزه، می توانید بدن خود را برای پاکسازی و کارایی بهتر یاری دهید.


مطالب سایت را سریع دنبال کنید


سلبریتی ها و افراد مشهورخانواده و سبک زندگی سالمتکنولوژی و فناوری و هوا فضامد و زیبایی و آرایش و جذابیتآشپزی و دسر و سالد و نوشیدنیفال و کارکاتور و طنز و سرگرمیسلامت فردی و بهداشت عمومیچند رسانه ای

منبع : alamto.com

پست های مرتبط

Leave a Comment