جامعه مجازی هموطن

Admin

سخنرانی نوروزی رهبری در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی 96

  • 2

 

صوت سخنرانی

 

دو خواسته رهبر انقلاب درباره انتخابات ۹۶

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttp://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif در نخستین روز سال ۱۳۹۶، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی  عصر امروز (سه‌شنبه) با حضور در حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضاعلیه‌السلام در جمع زائران و مجاوران این حرم نورانی سخنرانی کردند. بخش  پایانی سخنرانی رهبر انقلاب به مسئله‌ی انتخابات اختصاص یافت. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گزیده‌ای از سخنان رهبر انقلاب درباره‌ی انتخابات  پیش رو را منتشر می‌کند.

 

* اما مسئله‌ی انتخابات؛ برادران و خواهران عزیز!‌ انتخابات در کشور ما بسیار مهم است؛ نه‌فقط انتخاب ریاست جمهوری،  انتخابات مجلس هم همین‌جور است، انتخابات شوراها هم همین‌جور است. انتخابات یکی از دو رکن مردم‌سالاری دینی است؛ مردم‌سالاری دینی روی دو ستون ایستاده است؛ یکی از این دو ستون رأی مردم است، انتخابات است. ما به برکت انتخابات به دنیا فخر میفروشیم. دشمنان برای کوبیدن ملت ایران و جمهوری اسلامی، انتخابات ما را ندیده میگیرند و متّهم میکنند. این نشان میدهد انتخابات خیلی مهم است.(۱) انتخابات بسیار مهم است. مایه‌ی عزّت ملّی است، مایه‌ی تقویّت ملّت ایران است، مایه‌ی آبروی ملّت ایران است. البتّه توجّه کنید در باب انتخابات ان‌شاءالله من باز هم صحبت خواهم کرد. آنچه که امروز در مسئله‌ی انتخابات عرض میکنم این است که این یک پدیده‌ی اقتدارآفرین است. مردم دنیا، صاحب‌نظران دنیا در مقابل فکر مردم‌سالاری دینی که در دنیا مطرح شد، مجذوب شدند؛ امام بزرگوار، مردم‌سالاری دینی را که همان جمهوری اسلامی است در مقابل مکاتب گوناگون مثل لیبرالیسم و کمونیسم و فاشیسم و امثال اینها وارد میدان کرد و ملّتها و خواص را در همه‌ی امکنه‌ی عالم، در همه‌ی کشورهای دنیا مجذوب خود کرد. این مردم‌سالاری دینی متّکی است به انتخابات. باید در انتخابات واقعاً ملّت ایران بدرخشد.

* آنچه در درجه‌ی اوّل برای این حقیر مهم است، شرکت عمومی در انتخابات است و همه‌ی آحادی که میتوانند رأی بدهند و قانوناً مشمول [هستند] وارد انتخابات بشوند و انتخابات را پرشور کنند. این اولین خواسته و مهم‌ترین خواسته‌ی ما است.

* آنچه در مورد انتخابات من عرض میکنم این است که مُرّ قانون در امر انتخابات باید عمل بشود، مُرّ قانون باید عمل بشود.  نتیجه‌ی انتخابات ملّت هرچه که شد این معتبر است، این قانون است. بنده در انتخاباتها دخالت نمیکنم؛ هیچ‌وقت به مردم نگفتم و نمیگویم این کس را انتخاب کنید، آن کس را انتخاب نکنید. یک‌جا فقط بنده دخالت میکنم و آن، آنجایی است که کسانی بخواهند در مقابل رأی مردم و انتخاب مردم بایستند و مزاحمت در مقابل رأی مردم ]ایجاد کنند و[ رأی مردم را بشکنند؛  هر کس بخواهد با نتیجه‌ی آراء ملّت دربیفتد، بنده در مقابلش می‌ایستم. در سالهای گذشته هم، انتخاباتهای گذشته هم همین‌جور بوده؛ در سال ۷۶، در سال ۸۴، در سال ۸۸،‌ در سال ۹۲، بعضی در مقابل چشم مردم بوده، مردم مطّلع شدند؛ بعضی را هم مردم مطّلع نشدند اما این حقیر در جریان قرار گرفتم؛ در همه‌ی این سالهایی که شمردم، کسانی بودند که میخواستند در مقابل انتخابات بایستند، حالا در سال ۸۸ آشکار شد، آمدند در میدان اردوکشی کردند، در آن سالهای دیگر جور دیگری [مقابل انتخابات ایستادند]. در همه‌ی این سالها بنده ایستادم، گفتم نتیجه‌ی انتخابات مردم هرچه که هست، این باید تحقّق پیدا کند. این آن جایی است که من در امر انتخابات دخالت میکنم و در مقابل مخالفین و معارضین انتخابات می‌ایستم. اما در بقیّه‌ی امور دیگر نه، باید مُرّ قانون عمل بشود؛ مردم تشخیص بدهند و حرکت کنند.

* من پیش‌بینی‌ام این است که به توفیق الهی، انتخابات ما انتخابات پرشوری خواهد بود، انتخابات فراگیری خواهد بود.  امیدواریم ان‌شاءالله نتیجه‌ی انتخابات هم چه در شوراها چه در مورد ریاست جمهوری چیزی باشد که موجب رضای الهی و سعادت ملّت ایران باشد و من میگویم انتخابات را خوب برگزار کنید. ملّت سرافراز خواهد شد، ملّت با انتخاباتِ خوب، پیش خواهد رفت و دشمن هم به توفیق الهی هیچ غلطی نمیتواند بکند.


۱) شعار یکی از حاضران: هیهات منّا الذّلّه؛
رهبر انقلاب در واکنش به این شعار فرمودند: اگر لازم است هیهات بگویید، بگویید هیهات از عدم انتخابات.

پست های مرتبط