جامعه مجازی هموطن

fns4565

تفکر مثبت داشتن می تواند شما را تنبل کند!

  • 2

تفكر مثبت,تفكر مثبت در زندگي,تفکر مثبت

تفکر مثبت در زندگی میتواند ما را تنبل کند!

بر خلاف آنچه پیشتر تصور میشد، تفکر مثبت به تنهایی کاری از پیش نمی برد و می تواند نتیجه ی عکس داشته باشد.

حدود 15 سال پیش، کارآفرینی به نام مایکل استاشولم تجارتی را با یکی از دوستان خود شروع کرد. شریک او تصویری رؤیایی از آینده ی کسب و کار آنها تجسم کرد و وعده‌ ی موفقیت‌ های بسیاری به او داد.
استاشولم حرف های او را قبول کرد و احساس پیشرفت و ارتقاء به او دست داد و امیدوار بود که همه چیز به‌ خوبی پیش خواهد رفت. خیلی از افراد بر این باور هستند که تفکر مثبت گام مشترک تمام موفقیت ها است.

مایکل استاشولم

استاشولم می گوید: “تفکر مثبت بخشی از DNA اکثر کارآفرینان است!” او پیش از این در یک شرکت کشتیرانی کار میکرد و سپس به مشاوره ی شرکتهای بزرگتر مشغول شد. وی می گوید: “اگر مثبت فکر نکنیم کسب و کارمان هرگز شکل نخواهد گرفت.”
اما وقتی کسب و کار او از هم پاشید، استاشولم درس مهمی فرا گرفت. در تفکر مثبت یک مسیر نزولی هم وجود دارد! از این‌ رو، او به این نتیجه رسید که “تفکر مثبت به‌ تنهایی کاری از پیش نمی برد. چرا که باید با واقع گرایی ترکیب شود.”
از سال ۱۹۳۶ که ناپلئون هیل کتاب معروف خود با عنوان “بیندیشید و ثروتمند شوید” را منتشر کرد، زمزمه های تفکر مثبت به عنوان یک اصل راهنما در بین رهبران دنیای کسب و کار رواج پیدا کرد. 2 دهه بعد نورمن وینسنت پیل کتاب “قدرت تفکر مثبت” را نوشت که بیش از ۲۱ میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا منتشر شد و اخیراً روندا بایرن هم کتاب “راز” را نوشت که در آن به رهبران کاری دنیا وعده‌ ی موفقیت بر اساس تفکر مثبت می داد.
در این نقطه نظر، افکار منفی یا شک و تردیدهای موجود نوعی سد راه موفقیت فرض شده است. در حالی که نتایج جدید تحقیقات نشان داده است که تفکر مثبت با تمام وعده و وعیدهای زیبایش، نه‌ تنها محدودیت های خاص خود دارد بلکه مشکلاتی هم به بار می آورد. در واقع مثبت اندیشی می‌تواند رسیدن به موفقیت را هم محدود کند.

گابریل اوتینگن، استاد روانشناسی دانشگاه نیویورک و نویسنده ی “بازاندیشی تفکر مثبت” در New Science of Motivation می گوید وقتی شروع به مطالعه‌ ی تفکر مثبت کرد، به این نتیجه رسید که سطح انرژی افراد که با فشار خون اندازه گیری می شود، با فرورفتن در توهمات فانتزی مانند تصور یک شغل رؤیایی و یک درآمد عالی کاهش پیدا می کند.
اوتینگن در ادامه می گوید: “مشکل افراد این است که انرژی لازم برای تحقق اهداف خود را فراهم نمی کنند.”

او می‌ گوید: «اغلب اوقات که مردم در مورد اهداف خود خیال بافی می کنند، تلاش کافی برای رسیدن به آنها را ندارند.” اوتینگن در این مورد نتیجه ی یک بررسی را مثال میزند که در آن وضعیت دو گروه از فارغ التحصیلان پس از دو سال مقایسه میشود؛ گروه اول که فانتزی های شغلی داشتند و نسبت به آینده خوش بین تر بودند نسبت به گروه فارغ التحصیلان شکاک و نگران، درآمد کمتری داشتند و کار کمتری هم به آنها پیشنهاد شده بود.

منبع : قانون جذب

پست های مرتبط